Mozaika ceramiczna to coraz popularniejszy pomysł na zdobienie ścian. Kojarzy się przede wszystkim z łazienką, coraz częściej możemy ją jednak spotkać także w innych pomieszczeniach. Co jest jej znakiem rozpoznawczym i jakie są jej ewentualne wady?

Popularność mozaiki ma swoje źródła przede wszystkim w jej różnorodności odnoszącej się zresztą nie tylko do kolorystyki i wielkości, ale także przybieranych przez nią kształtów. Przeważnie kojarzy nam się ze skrojonymi idealnie kwadracikami, dużą popularnością cieszy się jednak również mozaika mająca kształt prostokąta, rombu, trójkąta, a nawet heksagonu. Osoby szukające oryginalnych rozwiązań mogą decydować się także na nieregularne kształty, w tym choćby arabeski oraz rybie łuski.

Wad mozaiki nie ma wiele, musimy jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Najpoważniejsze wiąże się z niezbyt dużą wytrzymałością sprawiającą, że mozaika ceramiczna może gościć przede wszystkim na ścianach. Kupując płytki należy liczyć się z tym, że po latach użytkowania ich kolory mogą blaknąć.